Jak odpowiednio zabezpieczyć ładunek na przyczepie?

Na:

Przewóz towarów oraz ciężkich ładunków wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań. Jednym z takich rozwiązań jest przyczepa. Przyczepa to konstrukcja ciągnięta przez inny pojazd, dzięki której możemy w sposób efektywny i bezpieczny transportować ładunki o różnej masie i gabarytach na duże odległości. Aby transport ładunków był w pełni bezpieczny wymaga zastosowania odpowiedniego zabezpieczenia. Jak zabezpieczyć ładunek na przyczepie? 

Rozkład i zabezpieczenie ładunku na przyczepie 

To, jak należy rozłożyć i zabezpieczyć ładunek na przyczepie w dużej mierze zależy do rodzaju transportowanego ładunku. Poniżej znajdziesz klika praktycznych wskazówek dotyczących rozłożenia i zabezpieczenia ładunku. 

Rozmieszczenie obciążenia 

Bardzo ważne z perspektywy bezpiecznej podróży jest równomierne rozłożenie obciążenia. Co to oznacza w praktyce? Ciężkie ładunki powinny się znaleźć na środku przyczepy lub przed samą osią. Transportując naprawdę ciężkie przedmioty należy sprawdzić, czy obciążenie haka holowniczego nie przekracza dozwolonego ciężaru. Równomierne rozmieszczenie ładunku, a co za tym idzie transportowanego ciężaru zapewni prawidłowe obciążenie haka holowniczego. W sytuacji, w której nadmierny ciężar znajdzie się z tyłu przyczepy hak będzie obciążony w stopniu niewystarczającym, co spowoduje unoszenie się tylnych kół pojazdu w górę. 

Zabezpieczenie ładunku 

Ładunek powinien być odpowiednio zabezpieczony. Ciężkie ładunki nie powinny się przemieszczać do przodu, ani na boki czy do tyłu. Należy przy tym pamiętać, że zastosowane zabezpieczenie ładunku musi być w stanie wytrzymać co najmniej podwójną wagę ładunku. Jak w takim razie prawidłowo załadować przyczepę i zabezpieczyć ładunek na czas transportu?

Po pierwsze, zaleca się rozmieszczenie równomierne ładunku w kierunku paneli bocznych przyczepy. 

Po drugie, ładunek należy przypiąć pasami do przyczepy używając uchwytów dedykowanych do mocowania ładunku. Zabieg ten należy przeprowadzić niezależnie od tego, czy to przyczepa z plandeką, czy bez. Należy przy tym zwrócić uwagę na to, żeby pasy nie ocierały się o ostre krawędzie. 

Po trzecie, obciążenia, które nie zajmują całej powierzchni przyczepki należy zabezpieczyć w miejscu przy pomocy drewnianych klinów, palet lub podobnych materiałów. 

A jak zabezpieczyć lżejsze ładunki?

Wydawać by się mogło, że lżejsze ładunki nie wymagają zabezpieczenia. Jest to założenie błędne. Każdy ładunek transportowany przy pomocy przyczepy wymaga zabezpieczenia. W przypadku lżejszych ładunków będzie to siatka lub lina. Transportując ładunki lekkie, które mogą zostać poderwane przez wiatr podczas jazdy warto zastosować siatkę, plandekę lub plandekę siatkową. 

Bardzo ważnym jest również oznaczenie wystającego ładunku. Ładunki, które wystają ponad 1 m za przyczepę muszą być oznaczone flagą, a po zmroku czerwonymi światłami widocznymi z tyłu. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub zresetuj hasło