Przyczepa a naczepa - Różnice i zastosowanie

Na:

Przyczepa i naczepa to pojęcia o bardzo podobnym brzmieniu, dlatego często zdarza się, że są używane nieprawidłowo lub zamiennie. Zwłaszcza przez osoby spoza branży, które stosują je nie przywiązując wagi do tego, jakie konstrukcje określają. Tymczasem ich znaczenie jest jasno określone. To, czym jest przyczepa definiuje Kodeks drogowy. Z zapisów Kodeksu drogowego wynika również to, czym jest naczepa i do czego służy. Obie konstrukcje są przeznaczone do transportu przedmiotów oraz rozmaitych towarów. Różnią się jednak budową i wyglądem, a także rodzajem usług transportowych, jakie można przy ich pomocy wykonywać. Jak odróżnić przyczepę od naczepy?

Przyczepa 

Zgodnie z przepisami Kodeksu drogowego przyczepy samochodowe to konstrukcje pozbawiona własnego silnika. Są ciągnięte przez inny pojazd – samochód osobowy, ciężarowy lub ciągnik siodłowy. Przyczepa jest przymocowana do pojazdu przy pomocy dyszla, który mocuje się do otworu holowniczego. 

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów przyczep. Wyróżnia się:

    • przyczepy skrzyniowe,

    • przyczepy kontenerowe

    • przyczepy specjalistyczne. 

Naczepa jest jednym z wariantów przyczepy. Ma ona jednak zupełnie inną konstrukcję, co przekłada się na jej funkcjonalność oraz sposób mocowania do pojazdu. Jak rozpoznać naczepę?

Naczepa

Podobnie jak przyczepa, tak i naczepa służy do transportu przedmiotów i towarów. Nie posiada własnego napędu, w związku z czym współpracuje z innymi pojazdami. Mimo tego, że naczepa nie ma własnego napędu jest klasyfikowana jako pojazd kołowy. Wynika to w sposób bezpośredni ze sposobu podpięcia naczepy do pojazdu. 

Naczepa jest konstrukcją pozbawioną osi przedniej. To umożliwia jej podpięcie do ciągnika siodłowego. Umieszcza się ją na tylnej osi ciągnika, dzięki czemu po połączeniu oba pojazdy razem stanowią pojazd czołowy. Elementy są ze sobą mocowane przy pomocy sworznia królewskiego oraz siodła. 

Naczepy cieszą się bardzo dużą popularnością. Są powszechnie wykorzystywane w transporcie bardzo zróżnicowanych produktów i materiałów, stąd też ich duże zróżnicowanie. Producenci naczep oferują naczepy skrzyniowo-plandekowe, silosy oraz cysterny. Dostępne są również modele z ruchomą podłogą wywrotki, chłodnie, a także naczepy do przewozu zwierząt. 

Podłączenie przyczepy i naczepy do pojazdu 

Podłączenie przyczepy do pojazdu jest stosunkowo proste i nie wymaga zbyt wiele czasu. Zupełnie inaczej wygląda podłączenie naczepy. Proces jest czasochłonny. Powodem jest fakt, iż podpięcie naczepy wymaga:

    • dostosowania jej poziomu do poziomu ciągnika, 

    • podłączenia przewodów elektrycznych, 

    • podłączenia układu pneumatycznego, 

    • podłączenia układu hamulcowego. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub zresetuj hasło