Przyczepa lekka - Przyczepki samochodowe lekkie Wakuła
Przyczepy samochodowe mogą stanowić cenne uzupełnienie pojazdu. Tworząc wraz z nim zespół o większej ładowność pozwalają na przewożenie wyposażenia turystycznego, osobistego bagażu, drobnych mebli podczas przeprowadzki czy materiałów i narzędzi do klienta.
PRZYCZEPA LEKKA
Przyczepy samochodowe mogą stanowić cenne uzupełnienie pojazdu. Tworząc wraz z nim zespół o większej ładowność pozwalają na przewożenie wyposażenia turystycznego, osobistego bagażu, drobnych mebli podczas przeprowadzki czy materiałów i narzędzi do klienta. Przyczepy lekkie są też przystosowane do transportu motocykli, quadów, łodzi czy przewożenia specjalnych materiałów o luźnej strukturze. Te ostatnie znajdują zastosowanie przy transporcie siana, słomy czy warzyw w ogrodnictwie i rolnictwie. W praktyce przyczepy samochodowe lekkie są niezwykle uniwersalne, a co za tym idzie często wybierane przez użytkowników prywatnych, rolników oraz klientów biznesowych.
Przyczepa lekka w przepisach o ruchu drogowym
Oferta lekkich przyczep samochodowych na rynku jest bardzo bogata, dlatego wybór odpowiedniego modelu nie zawsze jest prosty. Dla klientów, który dysponują pojazdem osobowym i chcą przewozić różne przedmioty czy ładunku na własne potrzeby, najlepszym rozwiązaniem są przyczepy lekkie. Czym się one wyróżniają i jak definiują je polskie przepisy?
Przed zakupem lekkiej samochodowej przyczepki warto zweryfikować jaką przyczepkę lekką może holować dany samochód. W tych kwestiach istnieją prawnie uregulowane ograniczenia w zakresie możliwości pojazdów, a także danych w dowodzie rejestracyjnym. W myśl przepisów prawa o ruchu drogowym o klasyfikacji przyczep decyduje DMC. Jest to parametr, który określa całkowitą masę pojazdu wraz z jego ładunkiem, a w przypadku auta, także z pasażerami. Samochody osobowe, do prowadzenia których uprawnia kategoria B, mają maksymalne DMC 3,5 tony. Natomiast przyczepa lekka może mieć masę całkowitą maksimum 750 kg. Oznacza to, że kierowca z prawem jazdy kat. B może prowadzić zespół o (DMC) = 4,250 kg. Warto też dodać, że przyczepy lekkie w takim zespole pojazdów nie muszą być wyposażone w hamulec. Przekroczenie wartości DMC przyczepy = 750 kg oznacza konieczność postarania się o uzupełnienie prawa jazdy do kat. B+E.
Przyczepy lekkie – typ konstrukcji i przeznaczenie
Istnieje wiele rodzajów lekkich przyczep samochodowych. Wyróżnić można przyczepki lekki towarowe, kampingowe, jedno lub dwuosiowe, a także przyczepy lekkie z hamulcem lub bez. Jak wspomnieliśmy, przyczepka lekka do 750 kg nie wymaga hamulca. Jednak zakup przyczepy lekkiej z hamulcem zwiększa możliwości holownicze, co poprawia bezpieczeństwo i komfort jazdy. Przyczepy samochodowe lekkie hamowane przejmują siły oddziałujące na pojazd dzięki czemu, m.in. skraca się droga hamowania, a sam pojazd zatrzymuje się szybciej. To oczywiste korzyści, jednak ostateczny wybór przyczepki lekkiej zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika i możliwości samochodu.
Wśród oferowanych przez nas przyczep lekkich są modele klasyczne, o uniwersalnym zastosowaniu oraz wyspecjalizowane. Do tych drugich zaliczają się między innymi przyczepy podłodziowe marki Brenderup, których DMC wynosi od 400 do 600. W przeciwieństwie do nich modele z układem hamulcowym mają DMC powyżej 750 i wymagają już innych uprawnień od kierowcy.
Przyczepy lekkie w naszym asortymencie to modele produkowane przez różnych wytwórców i przystosowane do przewozu rozmaitych ładunków. Polecamy między innymi:
- przyczepa lekka otwarta marki Brenderup, seria 1000, z otwieraną burtą, idealna do prac w ogrodzie czy do porządków wokół domu,
- wybrane modele Brenderup z serii 2000, ze wzmocnionymi burtami,
- przyczepy lekkie Prakti marki TEMARED o DMC 400-750, z uchylnym dyszlem oraz wysoką burtą,
- przyczepa lekka moto TEMARED przeznaczona do transportu motocykli,
- przyczepy burtowe lekkie PBLW75/1 i PBLW75/2 marki Lorries ze sztywnymi burtami i podłogą.
Do tej kategorii zaliczają się też modele towarowe marki Zasław, charakteryzujące się dużą masą własną przy zachowaniu DMC 750.
Gdzie znajdują zastosowanie przyczepy samochodowe lekkie?
Przyczepy samochodowe lekkie są powszechne i mogą być wykorzystywane do realizacji różnych celów transportowych. Bezpieczny i efektywny transport poszczególnych ładunków i materiałów umożliwia szeroki wybór przyczepek, które różnią się pod względem konstrukcji i sposobu zabezpieczenia ładunku, a także możliwości jego rozładunku.
Wybierając przyczepkę samochodową lekką warto zastanowić się nad rodzajem transportowanych przedmiotów i uwzględnić ich specyfikę podczas zakupu. To umożliwi nam nie tylko bezpieczny transport, ale przede wszystkim znacząco ułatwi eksploatację przyczepki.
Sprawdź nasze przyczepki jednoosiowe i przyczepy samochodowe dwuosiowe!
W tej samej kategorii
Powiązane z tagami