Rejestracja i ubezpieczenie przyczepy samochodowej

Na:

Przyczepa to wygodne udogodnienie do przetransportowania ładunków o dużych wymiarach. Jednak podobnie jak samochód, który będzie holować przyczepę, tak i sama przyczepa musi zostać zarejestrowana i ubezpieczona.

Ważne jest również to, ile waży przyczepa, a właściwie jej masa wraz z samochodem, z którym będzie tworzyć zestaw pojazdów. tym artykule wyjaśniamy, jak dopełnić wszystkie procedury szybko i sprawnie.

Co powinieneś wiedzieć przed zakupem przyczepy?

Pierwszą czynnością jaką powinieneś wykonać to sprawdzenie, jak ciężką przyczepę możesz holować. Musisz dokładnie ustalić w dowodzie rejestracyjnym, czy po doczepieniu przyczepy dopuszczalna masa całkowita takiego zespołu pojazdów nie będzie przekraczać wagi 3,5 tony. W przypadku przekroczenia tej masy – zestaw pojazdów – auto i przyczepa podlegać będzie elektronicznemu poborowi opłat – viaTOLL. Opłaty te należy uiszczać na państwowych autostradach i na drogach szybkiego ruchu, w związku z tym, należy wówczas wyposażyć przyczepę w specjelne urządzenie viaBox, które posłuży do uiszczenia wspomnianych opłat. 

Jeżeli samochód nie posiada na wyposażenie fabrycznego haka holowniczego, należy go zakupić i  zamontować, a następnie trzeba go zalegalizować w stacji kontroli pojazdów. Zamontowany i zalegalizowany hak musi być wpisany do dowodu rejestracyjnego samochodu.

Jak wygląda proces rejestracji przyczepy?

Gdy zakupisz już przyczepę, musi one przejść jednorazowy przegląd, który jest bezterminowy – oznacza to, że nie trzeba przeprowadzać regularnych przeglądów przyczepy, jak ma to miejsce np. w przypadku samochodów. Gdy wykonasz już przegląd, przyczepę należy zarejestrować. Aby proces rejestracji przebiegał szybko i sprawnie, potrzebne są odpowiednie dokumenty:

• wniosek;

• dowód własności pojazdu;

• pozwolenie na użytkowanie albo odpis zwalniający z homologacji pojazdu. 

Zaczyna się więc od wizyty w lokalnym Wydziale Transportu i Komunikacji. Starosta właściwy dla miejsca zamieszkania właściciela, na jego wniosek, wydaje dowód rejestracyjny dla przyczepy oraz zalegalizowaną tablicę rejestracyjną. Natomiast w przypadku przyczepy, której właścicielem jest wielozakładowe przedsiębiorstwo albo inny podmiot, rejestracji dokonuje starosta właściwy dla siedziby tego zakładu. 

Jak wygląda proces rejestracji przyczepy?

W dniu, kiedy Twoja przyczepa zostanie zarejestrowana, należy też wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Na cenę tego ubezpieczenia wpływa kilka czynników, wśród których należy wymienić:

 • masę przyczepy;

• maksymalną ładowność;

• wiek tego pojazdu;

• dane kierowcy oraz posiadane przez niego zniżki.

Należy jednak w tym miejscu podkreślić, iż obowiązkowe ubezpieczenie OC dla przyczepy jest ważne przez 12 miesięcy – nowo zakupioną przyczepę trzeba będzie więc ubezpieczać co roku. Polisę OC można wykupić wcześniej niż w dniu rejestracji przyczepy.

Świadomość jak przebiega rejestracja przyczepy, a także proces jej ubezpieczenia pozwoli Ci szybko wyruszyć w podróż z nabytkiem to transportowania ładunków o dużych gabarytach.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub zresetuj hasło